Závarky a vložky do polievok

Asi takto volala rezance, halušky či iné guličky a štvorčeky či vrtuľky, ktoré si dávame do vývaru alebo zeleninovej či fazuľovej polievky, moja stará i prastará mama.

Vložky aj závarky zavárame a vkladáme do hotových mäsových, zeleninových polievok. Môžeme však závarky ako napríklad rezance či vrtulky urobiť aj len v slanej vode a ponúkať tak, že si každý zoberie na svoj tanier čo chce a v akom množstve a preleje vývarom zase v akom množstve chce. Tak nepríde k rozvareniu cestoviny či znehodnotenie vývaru, ktorý môžeme potom - ak sa nespotrebuje - odložiť do chladu či mrazu.

Rezance

1 vajíčko veľkosti M rozmiešame vidličkou alebo metličkou v miske do penista. Vmiešame asi 100 g krupicovej múky. Vypracujeme hladké cesto, ktoré vyvaľkáme na doske. Necháme asi pol hodiny obschnúť. Pričom v polovici otočíme. Potom nakrájame na rezance alebo ručne alebo strojčekom. Môžeme uvariť v polievke.

Strúhanka

1 vajíčko veľkosti M rozmiešame vidličkou alebo metličkou v miske do penista. Vmiešame asi 100 g krupicovej múky. Vypracujeme hladké cesto, ktoré nastrúhame na hrubom strúhadle. Necháme obschnúť na doske aspoň hodinu a môžeme uvariť v polievke.

Kvapkané cesto

1 vajíčko veľkosti M, 50 g krupicovej múky a 1 polievkovú lyžicu vody dobre premiešame do hustejšieho cesta. Necháme asi pol hodinu postáť. Potom lejeme lyžičkou do vriacej polievky po troche.

Krupicové knedličky

1 vajíčko veľkosti M, 12 g masla, 50 g krupice, mleté čierne korenie, petržlenová vňať

Žĺtok vyšľaháme s maslom, pridáme krupicu, korenie. Pridáme sneh z bielku s trochou soli. Nakoniec vmiešame posekanú petržlenovú vňať. Necháme stáť asi pol hodinu. Potom lyžičkou vykrajujeme malé knedličky, ktoré vkladáme do vriacej polievky. Prevaríme asi 2 - 3 minúty. Potom odstavíme.

Pečeňové knedličky

100 g pečene, 1 vajíčko, mleté čierne korenie, strúčik cesnaku, 20 g cibule, štipka majoránky, 20 g krupicovej múky, 20 g strúhanky - veľmi jemnej

Pečeň umyjeme a pomelieme alebo dobre rozsekáme. Primiešame vajíčko, korenie a postrúhaný cesnak s cibuľou. Dobre premiešame. Pridáme krupicu a strúhanku. Necháme postáť asi štvrťhodinu. Potom do vriacej polievky lyžičkou vkladáme drobné knedličky. Necháme prevrieť asi 5 - 7 minút.

Knedličky starej mamy

1 žemľa, 2 polievkové lyžice vlažného mlieka, 1 vajíčko, 10 g masla, mleté čierne korenie

Žemľu pokrájame na menšie kúsky a prelejeme mliekom. Necháme chvíľu postáť, aby sa žemľa zmľandravela. Rozmietame ju vidličkou. Vmiešame vajíčko, rozpustené maslo, soľ a mleté čierne korenie. Ak je cesto veľmi riedke, primiešame trochu strúhanky. Vytvoríme guličky s priemerom asi 3 cm. Vyvaríme v slanej vode asi 4 minúty. Vyberieme dierovanou naberačkou do tanierov, kde ich prelejeme vývarom a podávame.

Vyprážaný hrášok

1 vajíčko veľkosti M, 100 ml mlieka izbovej teploty, soľ, 80 g krupice, olej na vyprážanie

Vajíčko rozšľaháme metričkou. Mierne ho osolíme. Primiešame mlieko a vsypeme krupicu. Necháme asi pol hodinu stáť. Zatiaľ si rozpálime olej na panvici. Olej musí byť vo vyššej panvici a vyššia vrstva. Do oleja cez obrátené strúhadlo vlievame po troške cesto, ktoré tvorí ak je všetko v poriadku guličky alebo veľmi podobné tvary. Po vypražení cesto vyberieme dierovanou naberačkou a necháme vychladnúť. Táto vložka do polievky sa vsype až do taniera s polievkou na stole, aby sa nerozmočila.

Mäsové knedličky

300 g mletého vareného mäsa, 1 vajíčko, soľ, mleté čierne korenie, mletý zázvor, 1 polievková lyžica masla, strúhanka na zahustenie

Všetko zmiešame. Vytvoríme guličky s priemerom asi 3 cm. Vložíme ich do vriacej vody a uvaríme asi 5 minút. Potom vyberieme a vložíme do vriacej polievky, prikryjeme a polievku odstavíme. Knedličky dôjdu.

 

 V našom receptári nájdete

https://www.dobre-napady.sk/component/garyscookbook/recipe/270-krupicove-halusky-do-polievky

https://www.dobre-napady.sk/component/garyscookbook/recipe/5-halusky-kysnute 

 

Hľadať

Odkazovač

Tatiana Ďurán

Dobrý deň. Prosím Vás prečo sa tie obrázky nedaju vytlačiť? Stiahla som si čísla a vobec mi to nechce otvoriť a už vobec nie vytlačit.

30/11/2021 - 10:23
silbod

Viera Baričiaková, ktorý obrázok, prosím, máte na mysli? Obrázky sú kreslené v skicári.

14/11/2021 - 17:52
Viera Baričiaková

Dobrý večer, keď si pomocou zelenej šípky stiahnem dokument, uloží ho v png a nejde vytlačiť čitateľne. Neviem, kde robím chybu...?

14/11/2021 - 17:02 1
silbod

Niekto, je nám ľúto, že bol nešťastný. My takto učíme deti v škole, že všetko nemá v živote riešenie a majú sa učiť prijať prehru.

02/10/2021 - 11:39
niekto

Velkonocne bludisko. to s ktorou farbou vymalujeme vajicka, nema riesenie....
Syncek bol nestastny, ze nenasiel cestu....Alebo je to naschval?

02/10/2021 - 08:13
silbod

Chemykarsk,pôvodne vznikla stránka ako pomocník pre rodiny s deťmi o tvorení,varení. Matematiku som sem položila,lebo sa mi nepáčili vydané učebnice matematiky.Pokračovala som

26/09/2021 - 14:35 1
chemykarsk

Dobrý deň, bolo by dobré, keby tu bolo viac materiálov pre 2.stupeň ZŠ a napríklad aj tu dať iné testy z predmetov okrem matematiky.
Ďakujem. :)

26/09/2021 - 11:40 2
Kavalková

Ďakujem za registráciu ?

22/09/2021 - 07:29 1
silbod

Anka, po prihlásení na stránku, si daný obrázok stiahnite pomocou zelenej šípky v pravom dolnom rohu do svojho počítača. Z počítača vytlačíte.

21/06/2021 - 18:55 1
Anka

Dobrý deň v časti etikety a nálepky sa napr. vybraný obrázok nedá uložiť na tlač A4.

21/06/2021 - 10:12

Zrušiť

Partneri